News

2017-10-07

Kolejni słuchacze WUTW

W nowym „roku akademickim” szeregi Wrzesińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zasiliło 45 osób. Inauguracyjny wykład na temat samorządu terytorialnego wygłosił starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz.

Wrzesiński Uniwersytet Trzeciego Wieku jest stowarzyszeniem, które niedawno świętowało swoje dziesięciolecie. Działa ono jak prawdziwa wyższa uczelnia, organizując szereg wykładów, zajęć i sekcji dla swoich członków – seniorów, którzy nie mają ochoty siedzieć w domu przed telewizorem, lecz chcą pozostać aktywni i zaspokajać ciekawość świata.

Mimo upływu dekady od założenia stowarzyszenia, jego członkowie nie zwalniają tempa. Z radością zainaugurowali nowy rok akademicki, podczas uroczystości, która odbyła się 4 października we Wrzesińskim Ośrodku Kultury. – Każda inauguracja roku akademickiego jest szczególnym momentem dla całej społeczności Wrzesińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dziś po raz jedenasty zaśpiewamy radosne Gaudeamus, inaugurując nowy rok akademicki naszej Almae Matris – mówiła Danuta Torzewska, która od czerwca piastuje funkcję prezesa WUTW. 

Podczas uroczystości wybrzmiał nie tylko ten studencki hymn, ale również ślubowanie, złożone przez 45 nowych członków tego stowarzyszenia. Odebrali oni symboliczne indeksy i zostali oficjalnie przyjęci do grona słuchaczy. W nowym „roku akademickim” będą mieli możliwość wzięcia udziału w ośmiu wykładach plenarnych, głoszonych przez profesorów czy podróżników, dołączenia do licznych sekcji, grup sportowo-rekreacyjnych oraz zajęć językowych. Nawiązując do słów Jana Pawła II Danuta Torzewska powiedziała: – Dzielimy się z innymi tym, co mamy, a mamy radość, energię, ciekawość życia i wiedzy, chęć bycia razem z innymi. Czy się mylę? Na te słowa zabrzmiały oklaski.

Licznie zgromadzeni słuchacze wysłuchali wykładu inauguracyjnego pt. Powiat jako jednostka samorządu terytorialnego, który wygłosił starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz. – Zdawać by się mogło, że samorządy, które towarzyszą nam od kilkudziesięciu lat wszyscy znamy i wiemy, jakie pełnią funkcję. Okazuje się natomiast, że nasza wiedza jest często dość powierzchowna – powiedział Dionizy Jaśniewicz. Szczegółowe wystąpienie z pewnością pozwoliło rozwiać wiele wątpliwości i stanowiło początek ciekawego „roku akademickiego”.

Klara Skrzypczyk