News

2017-09-13

Przed nami kluczowe zadania

Stefan Tomczak objął stanowisko naczelnika Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej. Zapytaliśmy go o nowe stanowisko i obowiązki.

Przez wiele lat był pan dyrektorem Gimnazjum nr 2. Teraz przechodzi pan na drugą stronę barykady...

Na pewno moja rola w tej chwili jest inna. Inny zakres obowiązków, inny zakres prac. Jako radny byłem przewodniczącym komisji edukacji i miałem szeroki kontakt z dyrektorami szkół. Wiem o ich problemach i będzie mi łatwiej z nimi współpracować. Nasza rola jako Starostwa Powiatowego jest ograniczona, bo my zajmujemy się organizacją i finansami, a nadzór pedagogiczny prowadzi kuratorium oświaty.

Doświadczenie dyrektorskie się przyda?

Tak, na pewno. Kwestia zatwierdzania arkuszy organizacyjnych szkół, system informacji oświatowej – jako dyrektor szkoły cały czas nad tym pracowałem, te rzeczy są mi znane. Ale są też kwestie nowe, szczególnie inny sposób prowadzenia dokumentacji. Myślę, że wkrótce się we wszystko wdrożę. 

Jakie największe wyzwania stoją przed panem?

Wprowadzenie reformy oświaty. W 2019 do szkół ponadpodstawowych przyjdzie podwójny rocznik. Co rok jest to około 800 osób, a w 2019 przyjdzie 1 600 dzieci. Będzie problem lokalizacyjny. Rekrutacja też nie będzie rzeczą łatwą. Chcę pomóc dyrektorom w realizacji tego zadania. Następną rzeczą są przenosiny Zespołu Szkół Specjalnych. Prawdopodobnie już od drugiego półrocza będziemy przenosić tę szkołę i Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną do byłego biurowca SIWL-u. Dużym przedsięwzięciem organizacyjnym jest też budowa Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii. Jest to jedna z największych inwestycji w województwie wielkopolskim. Chcę się włączyć i pomóc w realizacji tych zadań.

Od września w ZSZ nr 2 działa e-dziennik. Co z pozostałymi placówkami?

Tak się składa, że szkoła, którą kiedyś kierowałem, czyli Gimnazjum nr 2, była jedną z pierwszych szkół w Polsce, która e-dziennik wprowadziła, i wiem, jak to narzędzie jest potrzebne i skuteczne w kierowaniu szkołą. E-dziennik został właśnie wprowadzony w ZSZ nr 2. Działa już w LO i ZSP, a w tym roku chcemy go wdrożyć w ZSTiO. Infrastruktura szkoły nie pozwala na szybkie wprowadzenie, ale starosta obiecał wspomóc to finansowo i następna szkoła będzie mieć nowoczesne narzędzie do komunikacji z nauczycielami, uczniami. 

W jaki sposób chce pan rozwijać sport szkolny?

Sport szkolny ma się dobrze w oparciu o kluby sportowe. Widać młodzież na zawodach sportowych, zdobywają medale w mistrzostwach, ale zanikła rywalizacja międzyszkolna. Chciałbym w przyszłości to rozruszać, by w rozgrywki włączali się też uczniowie niezrzeszeni w klubach. Postawić na masowość.

Rozmawiała Agnieszka Przysiuda-Zielkowska