News

2017-03-17

Złota stalówka przyznana

Bezdroża najeżone jeżynami, zuchowata zadzierzystość, kędzierzawe łopuchy czy chruściane chaszcze – to tylko przykładowe wyrażenia, z którymi zmierzyli się finaliści XI Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego „O złotą stalówkę”. Rozstrzygnięcie językowych zmagań miało miejsce 15 marca w Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni.

 

Wzięli w nim udział zwycięzcy etapu szkolnego. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych – gimnazjum oraz szkoły ponadgimnazjalne. Ostatnich wskazówek przed rozpoczęciem dyktanda udzieliła jego uczestnikom wicedyrektor ZSP Anita Rembowicz-Robaszkiewicz: – Najpierw przeczytam całość. Potem będę dyktowała kolejne zdania i każde z nich powtórzę dwa razy. Wszelkie poprawki nanosicie poprzez skreślenie całego wyrazu i napisanie go u góry. Nie stresujcie się, jest to konkurs, ale chodzi w nim również o dobrą zabawę – przekonywała. Oprócz poprawnej pisowni wyrazów, nie można było zapomnieć o interpunkcji – brak trzech przecinków liczono jako błąd ortograficzny.

Na wyniki nie trzeba było długo czekać. Komisja szybko sprawdziła i oceniła wszystkie prace. Najlepiej z naszpikowanym trudnościami tekstem „O zabużańskim przesiedleńcu” poradzili sobie: 

- w kategorii gimnazjum:

I miejsce – Nadia Smolarkiewicz (Zespół Szkół w Otocznej),

II miejsce – Damian Bednarek (Gimnazjum w Kołaczkowie),

III miejsce – Ilona Juszczak (Gimnazjum w Kołaczkowie);

- w kategorii szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce – Julia Niemier (Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni),

II miejsce – Jagoda Pacoch (Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni),

III miejsce – Dawid Jagielski (Zespół Szkół Politechnicznych we Wrześni).

Nagrody ufundowane przez powiat wrzesiński wręczył laureatom starosta Dionizy Jaśniewicz, który cały konkurs objął swoim patronatem.

– Do etapu międzyszkolnego przystąpiło 29 uczniów. Z roku na rok jest ich coraz więcej. To cieszy, zwłaszcza że żyjemy w dobie sms-ów, gdzie nikt nie dba o interpunkcję – podsumowała koordynatorka konkursu, polonistka z ZSP Renata Bianek. 

Marlena Modrowska